Choď na obsah Choď na menu
 


<bgsound src="/file/1/iron---wine---flightless-bird--american-mouth.mp3" loop="infinite">

O mne...

 

Kristiánko sa narodil 27.7.2010 ako zdravý donosený chlapček v 40 tt tehotenstva. Pôrod bol však veľmi komplikovaný - museli ho ťahať vakuom a následne oživovať. Bol premiestnený na JISku, kde o dva dni na to takmer vykrvácal v dôsledku prasknutia stresového vredu z ťažkého pôrodu. O dva týždne dostal veľmi ťažkú sepsu (otravu krvi), zlyhali mu takmer všetky orgány a imunita, bol na dialýze, z dôvodu neokysličenia mu odumrelo takmer 40% kože. Po mesiaci bol z BB prevezený na Kramáre v Ba, kde mu transplantovali kožu na oboch nôžkach a pravej rúčke. Taktiež v dôsledku nekrózy mu bola amputovaná časť pravej dlane a časť ľavého chodidla. Mal len jeden mesiac....Dvakrát do týždňa sme precestovali vyše 400 km len, aby sme ho mohli na pár minút vidieť. Nemohli sme ho ani pohladiť, lebo po transplantácii kože bol takmer celý obviazaný a čo nebolo obviazané, tak odtiaľ trčali „hadičky“. Mal zavedený katéter, cez ktorý dostával lieky, dýchál za neho prístroj, 24 hodín denne bol monitorovaný, dva mesiace umelo uspatý v kritickom stave.

 Kristiankova mama nakoniec ostala v Bratislave, spávala  u  dobrej kamarátky na matraci, len aby si mohla odsať materské mlieko, ktoré mu podávali sondou do bruška, keďže z dôvodu veľkých bolesti ho držali najprv v umelom spánku a neskôr utlmovali.  Dlho mu dávali minimálnu šancu na prežitie, ale Kristiánko je veľký bojovník a jeho chuť žiť bola veľmi silná a tak sme si ho v novembri 2010 konečne priviezli domov. Kým ostatní jeho rovesníci chodili na prechádzky do parku, my sme chodili na kontroly do nemocnice. Sme sledovaní asi v 10 ambulanciách. Každý deň sme mu museli preväzovať a ošetrovať transplantovanú kožu, aby nedostal infekciu a opäť neskončil v nemocnici.

Otrava krvi poškodila Kristiánkovi nerv, šľachu a lýtkový sval na pravej nôžke. Keďže táto nôžka sa začala deformovať, začali sme chodiť za uznávaným ortopédom do Viedne. Ten mu túto nôžku dlahoval špeciálnou sadrou, vhodnou aj na transplantovanú kožu. Chodili sme každé 2 týždne na presadrovanie. Kristiánkovi sa nôžka dostala do vhodnej polohy, ale stále musí nosiť dlahu, aby sa mu achilovka ešte výraznejšie neskracovala. Túto mu chcel operovať, ale z finančných dôvodov sme si to nemohli dovoliť. Taktiež máme za sebou chirurgické vybratie hrubých jaziev a autotransplantáciu kože – júl 2013. Keďže Kristiánko rastie a jazvy mu sťahujú šľachy a svaly, bránia mu pohybu kĺbov, musí tieto operácie absolvovať každé dva roky až do obdobia kým prestane  rásť. Kristiánko má veľké bolesti,  pretože denne ho treba preväzovať, kým sa transplantovaná koža nezahojí, aby sa predišlo infekcii a opäť neskončil v nemocnici. Trvá to niekoľko mesiacov, kým sú transplantáty zhojené tak, aby Kristiánko mohol znova rehabilitovať.

Kristiánkova diagnóza je DMO - spastická diplégia, psychomotorické  zaostávanie, pričom má mnoho sekundárnych trvalých následkov zapríčinené ťažkou otravou krvi. Hlavne rozsiahle keloidné jazvy obmedzujú Kristiánkovi pohyb, skracujú šľachy a spomaľujú rast kostí. Už teraz má kratšiu pravú nôžku a rúčku. Preto potrebuje absolvovať každý rok čo najviac rehabilitácií, aby sa začal hýbať, dostal na kolienka, tým posilňoval chýbajúce svalstvo, aby sa mu začali uvoľňovať jazvy a a tieto mu nebránili v raste. 

     Vieme, že z Kristiánka nebude nikdy športovec, ale veríme, že raz (a možno aj vďaka Vašej pomoci) sa postaví na nôžky.

 

dakujeme-rozne-jazyky.png

 

 

Nemôžeme strácať drahocenný čas, nakoľko mozog dieťaťa je najforemnejší do 6 rokov kedy dokáže spracovať a uložiť informácie aj pohybové vzorce najrýchlejšie...

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.